[vc_section el_class=”inside-section-2″][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1606736289575{background-color: #f0f0f0 !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2415″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
LDC – 100
[/vc_column_text][vc_column_text]
Large Diameter Optical Fiber Cleaver
Specially Designed for Large Diameter Fibers
[/vc_column_text][vc_column_text]
- User friendly GUI menu, easy to operate
- Vacuum pump V-groove convenient to put fiber
- Applicable to cladding diameter 80μm~1250μm fibers
- Durable blade, life-time more than 20000 times cutting
- Splicing program 40 modes, data storage 4000 groups
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1608584546243{padding-bottom: 120px !important;}”][vc_row equal_height=”yes” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp”][vc_column][vc_single_image image=”2432″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Precise structure design with good cutting performance
[/vc_column_text][vc_single_image image=”2433″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Vacuum pump V-groove convenient to put fiber
More than 20000 times blade cutting lifetime
[/vc_column_text][vc_single_image image=”2434″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Different fiber holder adapters for different cladding diameter fibers
[/vc_column_text][vc_single_image image=”2435″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
User friendly GUI menu, easy to operate
Support parameter defining and software upgrading
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1607972005278{background-color: #c9ced1 !important;}” el_class=”inside-section-3″][vc_row el_class=”product-section-4″][vc_column][vc_column_text]
Specifications
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1607971526757{border-top-width: 80px !important;padding-bottom: 80px !important;}” el_id=”spec-table”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
| Number Of fibers | Single |
| Cladding Diameter | 80~1250μm |
| Coating Diameter | 160~3000μm |
| Fiber Clamping | Vacuum pump assist to clamp |
| Cleaving Length | 5~40mm |
| Cleaved Angle | Typical 0.5° |
| Cleaving Method | Apply tension and blade score |
| Blade Life | Diamond blade, 10 positions, typical 20000 fibers(cladding diameter 125µm) |
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
| Number of Modes | 40 groups |
| Display | 5.0” HD color LCD touch screen |
| Date Storage | 4000 groups cleaving records |
| Power Supply | Adapter; Input: AC100~ 240 V(50 /60 Hz); output:DC11~13.5V |
| Operating/Storage Condition | Humidity: 0~95%; Temperature: 0~+40°C(no condensation) |
| Terminal | USB2.0 |
| Dimensions | 270mm(L)x155mm(W)x165mm(H) |
| Weight | 4.37kg |
| Battery | 3400mAh, 2 hours for fully charge, continuous working time up to 8 hours(about 600 cores cleaving) |
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1755449603800{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;background: #001331 url(https://shinho.eu/wp-content/uploads/2025/08/组合LDC100.jpg?id=2436) !important;background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}” el_class=”product-section-2″][vc_column width=”1/3″ el_class=”sec-2-right-block”][vc_column_text]
Package
[/vc_column_text][vc_column_text]
- LDF cleaver
- Power Adapter
- Power Cord
- User Manual (USB Drive)
- Tools (01/02/03/04) – (1 set)
- Microscope
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]