[vc_section el_class=”inside-section-2″][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1606736289575{background-color: #f0f0f0 !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2091″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
X950
[/vc_column_text][vc_column_text]
Ribbon Fiber Fusion Splicer
[/vc_column_text][vc_column_text]
- Applicable to 2-12 ribbon fiber splicing
- Accurate alignment, world standard fusion loss
- 20s splicing time, heating 1-2/4-12 fiber ribbon 26s/40s
- Applicable to different types fibers (SM/MM/DS/NZDS)
- Ruggedized body, waterproof, anti-dust, anti-shock
- Pluggable Li-battery, support separate charging
- Easy maintenance, easy to replace electrodes
- USB port for software upgrading, records exporting
- Support 4000/100 groups fusion records/fusion images
- Fully comply with CE/Rohs international standard
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” parallax=”content-moving” parallax_speed_bg=”1.3″ css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608237352811{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;background: #001331 url(https://shinho.eu/wp-content/uploads/2020/12/top.jpg?id=2089);background-position: center;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}” el_class=”product-section-2″][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″ el_class=”sec-2-right-block”][vc_column_text]
Details
[/vc_column_text][vc_column_text]Removable metal fiber holders
Inductive heater
Pluggable battery
Automatic ARC calibration
Precise V-groove desgin
Ceramic hammer
Fine workmanship[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608145863688{background-color: #c9ced1 !important;}” el_class=”product-section-3″][vc_column][vc_column_text]
Characteristics
[/vc_column_text][vc_column_text]
World-class Splicing and Heating Time
[/vc_column_text][vc_single_image image=”2090″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1607972005278{background-color: #c9ced1 !important;}” el_class=”inside-section-3″][vc_row el_class=”product-section-4″][vc_column][vc_column_text]
Specifications
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2054″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeInLeft”][vc_column_text css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608145713103{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;background-color: #ffffff !important;}”]
Toolbox Dimensions
53CM x 30CM x 27CM
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2055″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeInRight”][vc_column_text css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608145718297{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;background-color: #ffffff !important;}”]
Machine Dimensions
156MM x 141MM x 156MM
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1607971526757{border-top-width: 80px !important;padding-bottom: 80px !important;}” el_id=”spec-table”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
| Alignment method | Clad to Clad alignment |
| Applicable fiber | SM(G.652),MM(G.651),DS(G.653),NZDS(G.655) |
| Cladding diameter | 80 -150μm |
| Coating diameter | 160–1000μm |
| Cleaved length | 5-16mm ( coating diameter < 250um), 16mm |
| Typical splice loss | SM: 0.02dB;MM: 0.01dB;DS: 0.04dB;NZDS: 0.04dB |
| Return loss | >60dB |
| Splicing program | 40 groups |
| Operation mode | Manual/ Automatic |
| Auto- heating | Available |
| Typical splice time | 6 seconds |
| Typical heating time | 1-2 cores 26 seconds,4-12 cores 40 seconds |
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
| Fiber magnification | 25X(X or Y view) |
| Viewing display | Dual high sensitivity camera, 5 inch 800*480 LCD Monitor |
| Data storage | 4000 groups data records |
| Loss evaluation | Available |
| Tension test | 1.8~2.25N |
| Interface | GUI menu interface, easy for operation |
| Battery capacity | 5200mAh Li-battery, 300 cycles splicing and heating |
| Power supply | Adaptor, input: AC100-240V(50/60HZ),output: DC11-13.5V |
| Electrode life | More than 4000 ARC discharges, easy to replace |
| Terminals | USB 2.0 port, for software upgrading, records exporting |
| Operating condition | Humidity:0-95%,Temperature:-10℃~+50℃;Wind:max15m/s |
| Dimension/Weight | 156mm (L)×141mm (W)×156mm (H) /2.45kg (including battery) |
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_row content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608238675811{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;background: #001331 url(https://shinho.eu/wp-content/uploads/2020/12/Toolbox-1.jpg?id=2092) !important;background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}” el_class=”product-section-2″][vc_column width=”1/3″ el_class=”sec-2-right-block”][vc_column_text]
Accessories in the box
[/vc_column_text][vc_column_text]Fiber cleaver
Thermal stripper X17
Fiber holder R-12
Spare electrodes
Drop cable stripper
Power adapter & Cord
User manual in USB stick
Alcohol pump & soft paintbrush[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]