[vc_section el_class=”inside-section-2″][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1606736289575{background-color: #f0f0f0 !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2184″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
X500
[/vc_column_text][vc_column_text]
Active V-groove Fusion Splicer
[/vc_column_text][vc_column_text]
- 4 motors active v-groove accurate alignment
- Economical and suitable for FTTx/ FTTH
- Automatic ARC & position calibration
- 1s boot up, 7s splicing, 26s heating
- Stable performance, average splice loss 0.03dB
- Inductive automatic heater, industrial CPU
- Big capacity battery, more than 250 cycles splice & heat
- Suitable for bare fiber, patch cords, drop cable etc.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row”][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” parallax=”content-moving” parallax_speed_bg=”1.3″ css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608671554683{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;background: #001331 url(https://shinho.eu/wp-content/uploads/2020/12/top_x500.jpg?id=2186);background-position: center;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}” el_class=”product-section-2″][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″ el_class=”sec-2-right-block”][vc_column_text]
Details
[/vc_column_text][vc_column_text]Inductive heater
Pluggable battery
Precise V-groove desgin
Metal holder clamp
Ceramic hammer
Fine workmanship[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row”][vc_row full_width=”stretch_row” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608145863688{background-color: #c9ced1 !important;}” el_class=”product-section-3″][vc_column][vc_column_text]
Characteristics
[/vc_column_text][vc_column_text]
Best in-class Splicing and Heating Time
[/vc_column_text][vc_single_image image=”2188″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1608584541152{padding-top: 120px !important;}”][vc_row css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1606753648765{margin-bottom: -150px !important;}”][vc_column][vc_column_text]
We pay attention to every part of the splicers, sourcing high quality components to make sure the machines reach the best performance.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1608584546243{padding-bottom: 120px !important;}”][vc_row equal_height=”yes” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp”][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”2192″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Quality Optics
Good fiber images
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”1912″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
High-precision V-groove
Aluminum alloy structure
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”1913″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Motor from reliable source
Stable output power
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”1914″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Industrial microchip
Fast & stable performance
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1607972005278{background-color: #c9ced1 !important;}” el_class=”inside-section-3″][vc_row el_class=”product-section-4″][vc_column][vc_column_text]
Specifications
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2190″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeInLeft”][vc_column_text css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608674414625{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;background-color: #ffffff !important;}”]
Toolbox Dimensions
36CM x 27CM x 19CM
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2189″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeInRight”][vc_column_text css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608672663332{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;background-color: #ffffff !important;}”]
Machine Dimensions
149MM x 120MM x 127MM
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1607971526757{border-top-width: 80px !important;padding-bottom: 80px !important;}” el_id=”spec-table”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
| Alignment method | 4 motors active v-groove alignment |
| Applicable fiber | SM(G.652),MM(G.651),DS(G.653),NZDS(G.655) BIF G657 |
| Cladding diameter | 80 -150μm |
| Coating diameter | 160–1000μm |
| Cleaved length | 5-16mm ( coating diameter < 250um), 16mm |
| Typical splice loss | SM: 0.02dB;MM: 0.01dB;DS: 0.04dB;NZDS: 0.04dB |
| Return loss | >60dB |
| Splicing program | 40 groups |
| Operation mode | Manual/ Automatic |
| Auto- heating | Available |
| Typical splice time | 7 seconds |
| Typical heating time | 18 seconds for 60mm and 40mm shrinkable sleeves |
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
| Fiber magnification | 250X(X or Y view), 125X(X and Y view) |
| Viewing display | Dual high sensitivity camera, 4.3 LCD Monitor |
| Data storage | 4000 groups data records |
| Loss evaluation | Available |
| Tension test | 1.8~2.25N |
| Interface | GUI menu interface, easy for operation |
| Battery capacity | 5200mAh Li-battery, 250 cycles splicing and heating |
| Power supply | Adaptor, input: AC100-240V(50/60HZ),output: DC11-13.5V |
| Electrode life | More than 4000 ARC discharges, easy to replace |
| Terminals | USB 2.0 port, for software upgrading, records exporting |
| Operating condition | Humidity:0-95%,Temperature:-10℃~+50℃;Wind:max15m/s |
| Dimension/Weight | 149mm (L)×120mm (W)×147mm (H) /1.9kg (including battery) |
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608674280524{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;background: #001331 url(https://shinho.eu/wp-content/uploads/2020/12/Includes.jpg?id=2194) !important;background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}” el_class=”product-section-2″][vc_column width=”1/3″ el_class=”sec-2-right-block”][vc_column_text]
Accessories in the box
[/vc_column_text][vc_column_text]Fiber cleaver
Fiber stripper
Spare electrodes
Drop cable stripper
Power adapter & Cord
User manual in USB stick
Alcohol pump & soft paintbrush[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]