[vc_section el_class=”inside-section-2″][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1606736289575{background-color: #f0f0f0 !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2118″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
S12PM
[/vc_column_text][vc_column_text]
Polarization Maintaining Fusion Splicer
[/vc_column_text][vc_column_text]
- Core to core alignment, low splicing loss
- Endview and Profile observation and alignment
- Arc automatic calibration and splicing
- PM fiber 45 and 90 degree alignment
- Applicable to specialty fibers, such as Panda ,bow-tie and elliptical fiber
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” parallax=”content-moving” parallax_speed_bg=”1.3″ css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608496855295{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;background: #001331 url(https://shinho.eu/wp-content/uploads/2020/12/Top-2.jpg?id=2120);background-position: center;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}” el_class=”product-section-2″][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″ el_class=”sec-2-right-block”][vc_column_text]
Details
[/vc_column_text][vc_column_text]Direct dual fiber end face imaging
Z-stage pivoting
Precise V-groove desgin
Removable metal fiber holders
Ceramic hammer
Fine workmanship[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608145863688{background-color: #c9ced1 !important;}” el_class=”product-section-3″][vc_column][vc_column_text]
Characteristics
[/vc_column_text][vc_column_text]
Accurate core matching for specialty PM fibers
[/vc_column_text][vc_single_image image=”2153″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608585034880{margin-bottom: -150px !important;}”][vc_column][vc_column_text]
The new S12PM fusion splicer integrates leading alignment technologies for accurate and low loss splicing for Panda and other polarization maintaining specialty fibers
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section css=”.vc_custom_1608584740125{padding-bottom: 120px !important;}”][vc_row equal_height=”yes” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” el_class=”s12pm-char”][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”2145″ img_size=”193×112″ alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Dual fiber end face observation
Z-Stage pivoting alignment
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”2144″ img_size=”193×112″ alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Real Time ARC calibration
Stable splicing performance
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”2148″ img_size=”193×112″ alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Fiber outline alignment
Accurate core matching
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”2142″ img_size=”193×112″ alignment=”center” onclick=”link_image” el_class=”fx-img”][vc_column_text]
Panda. Bow-Tie & Elliptical clad
All specialty fibers supported
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1607972005278{background-color: #c9ced1 !important;}” el_class=”inside-section-3″][vc_row el_class=”product-section-4″][vc_column][vc_column_text]
Specifications
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2054″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeInLeft”][vc_column_text css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608145713103{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;background-color: #ffffff !important;}”]
Toolbox Dimensions
53CM x 30CM x 27CM
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2123″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”link_image” css_animation=”fadeInRight”][vc_column_text css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608497071648{padding-top: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;background-color: #ffffff !important;}”]
Machine Dimensions
260MM x 202MM x 170MM
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1607971526757{border-top-width: 80px !important;padding-bottom: 80px !important;}” el_id=”spec-table”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
| Alignment method | Direct dual fiber end face, profile Alignment with Z pivoting |
| Applicable fiber | SM(G.652),MM(G.651),DS(G.653),NZDS(G.655), Panda & Bow-Tie PM fibers |
| Cladding diameter | 80~150µm |
| Coating diameter | 160~900µm |
| Fiber Identification | Automatically Identify SMF,MMF,NZDS,DS,PANDA PMF |
| Typical splice loss | SM: 0.02dB;MM: 0.01dB;DS: 0.03dB;NZDS: 0.03dB;PMF 0.05dB |
| Extinction ratio | 32dB(PANDA) |
| Splicing program | 40 groups |
| Operation mode | Manual/ Automatic |
| Auto- heating | Available |
| Typical splice time | Unpolarized fiber: 15seconds; PM Fiber:45seconds |
| Typical heating time | 30 seconds for 60mm and 40mm shrinkable sleeves |
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
| Fiber magnification | 180X (X or Y view), 90X (X and Y view) |
| Viewing display | Dual high sensitivity camera, 5 inch 800*480 LCD Monitor |
| Data storage | 4000 groups data records |
| Loss evaluation | Available |
| Tension test | 1.8~2.25N |
| Interface | GUI menu interface, easy for operation |
| Battery capacity | 5200mAh Li-battery, 300 cycles splicing and heating |
| Power supply | Adaptor, input: AC100-240V(50/60HZ),output: DC11-13.5V |
| Electrode life | More than 4000 ARC discharges, easy to replace |
| Terminals | USB 2.0 port, for software upgrading, records exporting |
| Operating condition | Humidity:0-95%,Temperature:-10℃~+50℃;Wind:max15m/s |
| Dimension/Weight | 260mm(W)×202mm(D)×170mm(H) /5.1kg (including battery) |
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_row full_width=”stretch_row” content_placement=”middle” css_animation=”fadeInUp” css=”.vc_custom_1608501698933{padding-top: 50px !important;padding-bottom: 50px !important;background: #001331 url(https://shinho.eu/wp-content/uploads/2020/12/bottom.jpg?id=2155) !important;background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}” el_class=”product-section-2″][vc_column width=”1/3″ el_class=”sec-2-right-block”][vc_column_text]
Accessories in the box
[/vc_column_text][vc_column_text]Fiber cleaver
Fiber stripper
Fiber holders
Spare electrodes
Drop cable stripper
Power adapter & Cord
User manual in USB stick
Alcohol pump & soft paintbrush[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][/vc_column][/vc_row]